ST1L02PU25R
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 1.1V @ 1A
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Package / Case : 6-VDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 10V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 650 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : 6-DFN (3x3)
Mfr : STMicroelectronics
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ST1L02
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1A 6DFN
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3)